2013 özeti ve 2014′e bakış

Eğirdir'de yüzerken

Eğirdir’de yüzerken

2013’ün son birkaç haftası ve 2014’ün ilk haftası benim açımdan biraz fazla yoğun geçti. Bu nedenle yılın değerlendirmesi ve yeni yılın planları ile ilgili yazı biraz gecikti ne yazık ki. Geç olsun güç olmasın diyerek ilk fırsatta kısa da olsa bir şeyler yazmaya koyuldum.

2013 nasıl geçti?

Geçen yılla ilgili dikkat çekici konuları başlıklar halinde kısa kısa ele almaya çalışayım.

Son beş yıl içinde maraton koşmadığım tek yıl oldu
Evet, 2008’de koşmaya başladıktan sonra ilk maratonumu 2009’da koşmuş ondan sonra da her yıl en az bir kere bu mesafede bir yarış tamamlamıştım. Ancak 2012 kasımında İstanbul’da koştuğum ve beklentimden kötü bir sonuçla tamamladığım 34. Avrasya Maratonu’ndan sonra bu mesafeyle aramız biraz açılmıştı. Hem bu dargınlık hem de farklı arayışlar nedeniyle geçen yıl içinde hiç maraton yarışına katılmadım.

İlk resmi ultramaratonumu koştuğum yıldı
Daha önce de 42195 metreden daha uzun koştuğum olmuştu ama resmi bir yarışta zamana ve diğer yarışçılara karşı bu mesafenin üstünde hiç koşmamıştım. 2012 yılında ilk düzenlendiğinde parkur planlama çalışmalarına katkı vermeye çalışmış ama ne yazık ki yarışa katılamamıştım. Geçen yıl bir aksilik olmadı da yarışa gidebildim. 100 km yol yarışı dünya kadınlar şampiyonu ile aynı parkurda koşmak ve Türkiye’de büyümeye başlayan ultramaraton camiası ile bir araya gelmek çok keyifliydi. 80 km yarışına özel bir hazırlık yapma fırsatım olmamıştı ama yine de bence çok kötü olmayan bir sürede, 9,5 saatte tamamladım. Bu mesafede ne yapacağımı görmek için bir gün özel olarak hazırlandıktan sonra yeniden böyle bir yarışta koşmak isterim doğrusu.

Triatlon dünyasına adımımı attığım yıl oldu
2012 yazında yüzme çalışmalarına başlayıp, yıl bitmeden bisiklet antrenmanlarına da girişince planladığım gibi 2013 yılı triatlon acemiliğimi yaşadığım yıl oldu. Nisan’da Taşucu’nda olimpik mesafede başlayan macera, haziranda Alanya’da yine olimpik mesafede devam etti. Ardından temmuz ayında bir de sprint denemek için İznik’teydim ama ne yazık ki hava ve göl koşulları nedeniyle tam olarak bu mesafedeki performansımı göremedim. Hemen sonra ağustosta yeniden olimpik mesafede ama bu sefer Eğirdir’de yarıştım. Son olarak ekim ayında Antalya’da yarı demir adam mesafesinde bir yarış bitirerek acemi de olsa triatlet olmayı başardım diyebilirim.

Geyik kupasında ikinci oldum
Geyik koşuları bu yıl ilk kez kupa olarak gerçekleşti. Her üç yarışa da katılarak ve çok kötü olmayan derecelerle koşarak sıralamada iyi bir yerde kupayı tamamlamayı düşünüyordum ama son yarış triatlon Türkiye şampiyonasının son yarışı ile çakışınca ve kupada iddialı olan isimler o yarışa gitmeye karar verince kupa sıralamasında 2. olmayı başardım. Her ne kadar iyi isimlerin olmayışı gibi bir fırsattan da kaynaklansa kürsüde yer almak motive ediciydi. Ayrıca son yarışı da çok güzel bir dereceyle (2:26:47) koşmuş kendi adıma elimden geleni yapmıştım. Patika koşuları arasında bence en güzel rotaya sahip olan bu yarışa bu sene de fırsatım olduğu ölçüde katılmayı planlıyorum.

Yarı maraton derecemi yarışta olmasa da bir buçuk saatin altına indirdiğim yıl oldu
Yılın sonuna doğru koşu antrenmanlarına daha fazla zaman ayırıp odaklanmaya başladım. Hem mesafelerimi artırmaya hem de hızlanmaya yönelik çalışınca yıl biterken iki defa üst üste antrenmanda en iyi yarı maraton derecemi koştum ve sonuncusu 1:28:13 gibi oldukça hızlı bir derece oldu. Uzun süredir ulaşmak istediğim bir sonuç olduğundan beni çok sevindirdi. Umarım bir gün resmi bir yarışta daha da iyisini yapabilirim.

Tüm bunları yaparken 2013 yılı boyunca 176 km yüzmüş, 2615 km pedal çevirmiş ve 1583 km koşmuşum. Zaman olarak bakıldığında ise 64 saat suyun içinde, 100 saat bisikletin selesinde ve 132 saat de bacaklarımın üzerinde zaman geçirmişim. Aylara göre hem mesafe hem de zaman dağılımlarını grafiğe döktüğümde mayıs ayından sonra giderek antrenmanlara ağırlık verdiğimi ve eylül ayında antrenman anlamında tepe noktasına çıktığımı görüyorum. Önem verdiğim yarışlar düşünüldüğünde anlamlı görünüyor.

2013 antrenman zamanları

2013 antrenman mesafeleri

Peki 2014’te neler olacak?

İlk Ironman yarışı
Yeni yıla benim açımdan damgasını vuracak olay 24 Ağustos’ta koşacağım ilk tam demir adam mesafesi yarışı olacak. Danimarka’nın Kopenhag kentinde gerçekleşecek yarışa bir yıl öncesinde kaydolmayı başardım. 2500 kişi sınırı olan yarışa kayıtlar 3-4 saat içinde doldu. Bu talep kalabalığı içinden sıyrılıp kaydolmayı başarmak işin ilk ve neredeyse en küçük adımı. Şimdi önümde yaklaşık 8 ay var. Çok dikkatli ve verimli şekilde antrenmanlar yapmalı yarışta elimden gelenin en iyisini ortaya koymalıyım.

Yeniden maraton
Ironman içinde son etap olan maraton için hazırlığımı erkenden yapmak istedim ve 2014 sezonu için ilk A kategorisi yarışımı Runtalya Maratonu olarak seçtim. Şu anda bu yarış için hazılıklarımı sürdürüyorum. Ama sadece koşmak gibi bir lüksüm olmadığından haftada 3 yüzme antrenmanı yapmaya devam ediyorum. Yavaş yavaş evde trainer üzerinde pedal çevirmeye de başlamalı ve maraton sonrası ağırlıklı olarak bisiklet antrenmanlarına dönmeliyim. Ama öncesinde maraton mesafesine bir yıl ara verdikten sonra Antalya’da güzel bir derece koşmak istiyorum. Şimdilik kafamda kesin bir hedef yok ama 3 saati çok fazla geçmezsem sevineceğim.

Triatlona devam
Bu iki önemli yarış dışında Kıbrıs’ta ve Antalya’da iki yarı demir adam mesafesi triatlon daha koşmayı planlıyorum. Ayrıca hem zorlayıcı antrenmanlar olarak kullanmak hem de varsa ilerlememi görmek için fırsat bulduğum ölçüde olimpik mesafe yarışlarına da katılmak istiyorum.

Tüm bunlar dışında en önemlisi sakatlanmadan bir sezon daha geçirmek en büyük beklentim. Biliyorum zorlayıcı hedefler seçtim ve sakatlıktan uzak durmak gerçekten kolay olmayacak ama start çizgisine sağlıklı gidemedikten sonra yarışın ve hedefin hiçbir anlamı kalmıyor. Umarım bu zorlayıcı hedefler gelişimimi sürdürmemi sağlarken bir yandan da güçlü ve motive kalmamı sağlar.

Umarım bu 2014’te sizler için de böyle olur.

Herkese iyi antrenmanlar

Önceki Yazı
Yorum bırakın

2 Yorum

  1. Serkan Keskin

     /  07/01/2014

    Güzel bir değerlendirme olmuş, eline sağlık.

    Cevapla
  1. Runtalya 2014 Yarış Raporu | Ritim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: