İçeride Bisiklet

İçeride Bisiklet

Garmin hız ve kadans sensörüYüzmeye başladığımdan söz ettiğim ve sonrasında kararsızlığımı paylaştığım yazılarda belirttiğim gibi koşunun yanına yüzme ve bisikleti eklemek için çabalıyorum. Yazın sonlarında yüzme konusunu hallettim ama Avrasya Maratonu’ndan önce bisiklete çok bulaşmamaya çalışınca ben pedallamaya başlayamadan kış geldi. Oysa sağ olsun bir arkadaşım bana kullanmadığı eski yarış bisikletini vermiş ve ben de üzerinde gerekli düzeltmeleri yapıp hazır hale getirmiştim. Ankara bir anda soğuyunca bisiklet gerçek anlamıyla sonraki bahara kaldı.

Siz yeter ki spor yapmak isteyin ve biraz da bu konuya ayıracak kaynağınız olsun, teknoloji imdadınıza yetişiyor. Artık buna imdadınıza yetişmek mi dersiniz yoksa bahanelerinizi ortadan kaldırdıkları için çelme takmak mı bilmem 🙂 ama kışın da bisiklet çalışmak mümkün. Teknoloji bunu iki yoldan yapabiliyor; ya soğuk ve yağışla mücadele etmenizi kolaylaştıran ya da bisikletinizi kapalı ortamlarda da kullanabilmenizi sağlayan ekipmanlarla. Söz konusu Ankara kışı ve bisiklet olduğunda benim tercihim kapalı ortam oluyor. Kapalı ortamda pedal çevirmek için iki yöntem var: ya statik (durağan) bisiklet denilen ve evde, spor salonlarında kullanılan pedal çevirme aletlerinden edineceksiniz ya da dışarıda kullandığınız bisikleti içeride de kullanmanın yolunu bulacaksınız. Pedal çevirme aletlerini tercih eden olacaktır ama ev için bence biraz büyük ve hantallar. Ayrıca gerçek bisiklet deneyiminden uzak olduklarından yarışa hazırlanmak için pek de uygun olmadıklarını düşünüyorum. Seçim şansı yoksa işe yarayacaktır ama seçim şansı varsa var olan bisikleti kullanmak daha doğru gibi.
RollerBu seçimi de yapınca yine iki seçenekle karşılaşılıyor: roller veya trainer. Rollerlar çok ilginç aletler. Koşmak için koşu bandı neyse sanki rollerlar da bisiklet için öyle. Üç adet silindir üzerinde dengede durmaya çalışarak bisikletinizi durduğunuz yerde kullanabiliyorsunuz. Elektronik veya elektrikli araçlar değiller, tamamen mekanik çalışıyorlar. Kurulum veya birleştirme gibi bir sorun ya da bisikletiniz üzerinde yapmanız gereken değişiklik yok. Yere koyup üzerine bisikletinizle çıkıp pedal çevirmeye başlıyorsunuz. Ben hiç denemedim ama dengede durmaya alışmak biraz zaman alıyormuş. İnternette rollerla ilk deneyimlere ilişkin yığınla komik (bir o kadar da korkutucu) video bulabilirsiniz.
Diğer seçenek olan trainerlar ise biraz daha karmaşık aletler. Daha da önemlisi bisikletinizde ufak da olsa değişiklikler yapmanızı gerektiriyorlar. En azından bisikletinizi trainera bağlamanız gerekiyor. Arka jantınızı bağladığınız trainerın tekerleğe sürtünen bir silindiri var. Tabii ki boşa dönen bir silindir değil bu. Öyle olsa boşa pedal çevirirdik. Trainerlar ne kadar hızlı pedal çevrilirse o kadar direnç uygulayan aletler. Yani bahsettiğim silindire bağlı bir mekanizma hızı algılayıp bir şekilde buna karşı bir direnç oluşturuyor. İşte trainerlar bu direnci oluşturma yöntemlerine göre kategorilere ayrılıyor. Genel anlamda, fan vasıtasıyla hava direnci, manyetik güç, akışkan basıncı veya merkezkaç etkisi kullanan trainerlardan söz edilebilir. En sık rastlanılanlar hava (wind) ve manyetik güç (magnetic) kullanan trainerlardır. Basit anlamda direnç uygulayarak sürüş simülasyonu yapan bu araçlar gün geçtikçe daha da teknolojikleştiler ve bilgisayarlara bağlanarak inanılmaz keyifli antrenman yapmaya olanak sağlar hale geldiler. Bilgisayarınızı bağlayıp Tour de France’ın bir etabını evinizde görselleri eşliğinde yapmaktan tutun da internet üzerinden birbirinizin trainer yazılımına bağlanarak arkadaşlarınızla sanal yarış yapmaya kadar varan ilginçlikler mümkün. Tabii yetenekler ve keyif verme kabiliyeti arttıkça kesenin ağzını da açmak gerekiyor. Ben bu kadar fazla yatırım yapmak istemediğimden manyetik bir trainer olan ve ülkemizde kolayca ulaşılan Tacx Sirius edindim.
Evde bisiklet kullanmak deyince ses konusunda hassas olduğumdan ilk aklıma gelen sorun, gürültü olmuştu. Sessizlik hakkındaki özelliklerini belirten trainer üreticileri hep direnç mekanizmasından kaynaklanan gürültüden bahsediyorlar. Evet, oradaki sesi en aza indirmeyi başarmışlar ama trainerlarda başka ses kaynakları da var: lastikler ve titreşim. Bu iki konuya sizin çözüm üretmeniz şart. Öncelikle bu iş için özel üretilmiş trainer lastikleri almalısınız (en alttaki fotoğrafta çok net görünüyor). Bunlar hem izsiz olduklarından hem de metal bir silindire sürtünerek çalışmak üzere üretildiklerinden gerçekten çok sessizler. Titreşim için ise trainerın altına bir şeyler koymak gerekiyor. Aksesuar merakınız varsa, bu konuyu en iyi şekilde çözmek isterseniz ve para harcamayı göze alırsanız özel matlar var. Ama ben uyku tulumu altına koymak için kullanılan matlardan birini ikiye kesip kullandım. Titreşim ve dolayısıyla ses azaldı. Hiçbir zaman sıfır olmayacak ama bu ufak önlemlerle apartman dairesinde de kullanılabiliyor.
Trainer ortamı
Trainerı aldınız, altına kalın bir halı veya mat yerleştirdiniz, trainer lastiğinizi janta geçirdiniz ve bisikleti trainera taktınız. Şimdi sıra kışın üşümemek için ısıttığımız evimizin içinde sıcaktan bunalmamıza ve çılgın gibi terlememize neden olacak bu etkinlik sırasında kendimizi serin tutmak için çözüm üretmeye geldi. Ya pencereleri açıp evdeki diğer insanları da üşütecek ve yakıt tasarrufu konusunda kendi ayağınıza sıkacaksınız ya da bir vantilatör alıp bisikletin karşısına yerleştireceksiniz. Aslına bakarsanız ikinci bir vantilatörle trainerı da soğutmak gerekiyor çünkü ısındıkça direnç mekanizması farklı davranmaya başlayabiliyor. Ben çok sert ve uzun sürüşler planlamadığımdan bu ikinci vantilatörü edinmedim, siz yapacaksanız faydası olabilir. Tüm bunlara ek olarak, trainera bağlanan arka teker biraz yükselmiş olduğundan ön tekerleği de o kadar yükseltmek gerekiyor. Bunun için altına o yükseklikte bir şey koymak yeterli ama kaymayacak bir şeyler bulmaya dikkat edin.
Artık her şey hazır, bisikletin üstüne çıkıp pedal çevirmeye, antrenman yapmaya başlayabilirsiniz. Ama eğer koşarken akıllı koşu saati kolunda olmadan rahat edemeyenlerdenseniz ve burada da aynı sıkıntıyı yaşayacaksanız ölçüm yapmak için ufak birkaç şeye ihtiyaç olacak. Yüzme için biraz daha özel bir alet gerekiyor ama koşu için kullanılan GPS destekli saatlerin birçoğu bisiklet için de kullanılabiliyorlar. Ben Garmin Forerunner 610 kullanıyorum ve bu saatin bisiklet için de birçok fonksiyonu var. Ama bunları kullanabilmek için aksesuarlara ihtiyaç var. Öncelikle hızı, mesafeyi ve kadansı ölçmekle başlanabilir. Bunun için de Garmin’in “Speed/Cadance Sensor”ünü (Hız/Ritim Sensörü) almak gerekiyor. Çok pahalı bir ürün değil. Ben Amazon’dan sipariş etmiştim ve sorunsuz bir şekilde elime geçti. Türkiye’de de Garmin yetkili satıcısından alınabilir.
Trainer ve gürültü
Hız/Ritim sensörü aslında çok basit bir araç. Ana modülü bisikletin sol tarafına (vites ve dişli takımının olmadığı taraf) pedal ve jant arasında bir yere sabitleniyor. Bu modülde iki adet manyetik algılayıcı var. Birini pedala diğerini de janttaki bir tele tutturduğunuz iki mıknatıs ile harekete geçebiliyor bu algılayıcılar (en üstteki küçük fotoğrafta görebilirsiniz). Yani ince bir ayar yaptıktan sonra pedal ana modülün yanından her geçtiğinde kadans, janttaki parça ana modülün yanından her geçtiğinde de tekerin bir dönüşü (dolayısı ile hız ve mesafe) ölçülüyor. Hız ve mesafe için teker çapını manuel girmek veya aynı yapıyı trainerda değil dışarıda kullanıp GPS verisiyle otomatik hesaplanmasını sağlamak gerekiyor. Tüm bunları yaptığınızda artık saatinizde kadans, hız ve mesafe (göğüs aparatı varsa tabii bir de nabız) bilgilerini görerek trainer üzerinde rahatça antrenman yapabilirsiniz.
Son bir uyarı; trainerda çalışırken çok ama çok terleyeceksiniz. Hem bisikletin altına zemin zarar görmesin diye hem de kadronun üzerine bir şeyler sermekte fayda var. Vantilatör bir nebze azaltsa da yine de çok su kaybedeceksiniz. Yeri ve bisikleti korumanın dışında siz de susuz kalmamak için yanınıza bolca sıvı almayı unutmayın.
Ben aslen bir koşucu olarak kışın içerde bisiklet antrenmanı yapmaya başlamak konusunda geçirdiğim aşamaların bir özetini yazdım. Tabii ki bu konu çok daha geniş ve kapsamlı. Bu konuda uzun zamandır aslen bisiklet sporu ile ilgilenmiş arkadaşların güzel blogları ve yazıları var. Ben sadece kapıyı açıp içeri girmenin hikâyesini yazdım, gerisi ve ne kadar derine gideceğiniz size kalmış.
Not: Tüm bunları rahatça yapabilmek için salonun ortasına bu sistemi kurmanıza hiç ses çıkarmayan hatta destekleyen bir eşiniz olması işleri çok kolaylaştırıyor. Ben bu konuda çok şanslıyım. 🙂

“İçeride Bisiklet” hakkında 13 yorum var

 1. Geri bildirim: İlk Triatlon | Ritim
 2. ebay.com/itm/Indoor-Exercise-Bike-Trainer-Folding-Kinetic-Bicycle-Black-New-/221410429795?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item338d170b63
  Bu ilandaki nasıl sizce işe yaramaz mı acaba ?

  1. Yarar tabii. Ama tr’de de satılıyor. Buradan alabilir, gidip görebilir, karşılaştırabilirsiniz…

 3. Merhabalar, yazınız gerçekten faydalı olmsuş ürünü siz ne kadara aldınız? Araştırdığım kadarıyla galiba biraz pahalı 🙂

 4. evde bıısklet bınme aparatı nerden hangı sıteden alabılrım fıyatları nedır yardımcı olurmusnuz

 5. Merhaba, profesyonel bir bisiklet binicisi değilim ama bisiklet sürmeyi seviyorum. Evde kullanmak için aparat almak istiyorum ama trainer çok pahalı ve açıkçası eşimi gerekliliği konusunda ikna edemiyorum. Ben de bu kadar kompleks birşeye ihtiyaç duymuyorum aslında. Sadece pedal çevirmek istiyorum. Basit bir çözüm olarak arka tekeri havada tutacak bisiklet standı kullanmayı düşünüyorum ama bisiklet standı üzerinde pedal çevirmek bisiklete zarar verir mi emin olamıyorum. Bu konuda görüşünüzü almak isterim

  1. Öncelikle bisiklet standı sizin ağırlığınızı taşımaz. Diyelim taşıyan bir tane buldunuz boşta dönen teker ile pedal çeviremezsiniz, çok boşa döner, tekerlekte sürtünme ile direnç oluşması şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir