Acemi Triatlete Öneriler

Değişim alanıAcemi bir triatlet olarak yaşadığım, gördüğüm, duyduğum olası sorunları ve bu sorunları yaşamamak için alınabilecek önlemleri, yaşandığında yapılabilecekleri özetlemeye çalıştım. İlk birkaç yarışta insanlar bunlara benzer sorunlar yaşayabiliyor. Belki önceden böyle bir yazı okumak bazı önlemleri almaya yarar. Muhakkak unuttuğum, atladığım bir şeyler vardır.  Sizlerin de eklemek istedikleriniz olursa iletin, bu yazıyı daha da zenginleştirelim. Önerileri birer sorun-önlem çifti olarak ele aldım. Bu şekilde daha akılda kalıcı oldu sanki…

Sorun: Yüzme startında bekliyorsunuz çişiniz geldi.
Önlem: Kendi kategorinizde yarışın hangi saatte başlayacağına dikkat edin ve ona göre öncesinde tuvalet ihtiyacınızı giderin. Bu mümkün olmadıysa start öncesi yüzme ısınması içinmiş gibi denize girip sorunu orada çözün. Onu da yapamadıysanız, bazı startlar su içinde bel veya boyun hizasında derinlikte başlar, suya girdikten sonra başlangıç işaretini beklerken sorunu çözün. Bu da mümkün olmadıysa boş verin, büyük ihtimalle sorun psikolojiktir ve zaten yarışın heyecanı ile unutacaksınız.

Sorun: Yüzmeye başladınız ama önce hangi dubaya gidilecek, ne yönde dönülecek bilmiyorsunuz.
Önlem: Mümkünse yarışın teknik toplantısına katılın (Türkiye’de genellikle bir gün önce akşamüzeri olur) ve dikkatle dinleyin. Mümkün değilse ilgili web sitesinden veya dağıtılan dokümanlardan yüzme start alanını, parkurun detaylarını öğrenin. O da mümkün olmadıysa değişim alanında teknik ekipten birilerini veya bir hakemi bulup kısaca anlatmasını rica edin. Bunu da yapamadıysanız start noktasına erken gidip hakemin kısaca vereceği bilgileri can kulağıyla dinleyin. Hiçbirini yapacak şartlar oluşmadıysa start noktasında sporculara sorun. Kısaca, suya girmeden bunları mutlaka öğrenin.

Sorun: Yüzme başlangıcında çok kalabalık var ve sürekli darbe alıyorsunuz.
Önlem: Yüzmede çok iddialı değilseniz dubalardaki dönüş yönüne göre dışarıda kalacak şekilde en uçta yer alın. Böylece kalabalığın dışında kalabilirsiniz. İddialıysanız en içte yer alın ve ilk etapta hızlı başlayarak kalabalığın önünde kalmaya çalışın. Bunları yapamadıysanız grup içinde darbeler alıyorsanız pek umursamamaya çalışın. Siz de “aman birine çarpmayayım, vurmayayım” endişesini bir kenara bırakıp elinizden geldiğince yüzmeye devam etmeye odaklanın. Çarpma olduğunda durup “kim bana çarpan” veya “kime çarptım acaba, özür dileyeyim” gibi düşüncelere kapılmayıp yüzmeye devam edin. Bir şekilde kalabalık yavaş yavaş azalacaktır.

Sorun: Son dubadan döndünüz ve finish noktasını göremiyorsunuz/seçemiyorsunuz.
Önlem: Yarıştan bir gün önce yüzme parkurunda kısa bir antrenman yapın. Bu sırada açıktan sahile bakıp uzaktan görünümünün nasıl olduğunu kafanıza kazıyın. Yüzmeden çıkış o gün işaretliyse (bazen suyun içinde yan yana iki duba arasından geçiş, bazen de sudan çıkışta küçük bir tak olabilir) onu da dikkatle inceleyin. Hatta yarış sırasında yüksek dalgalar olabileceği ve yüzeyden sahili görememe ihtimaline karşı çıkış noktasına göre daha uzak ve yüksek yerlerden kerteriz alın (çıkış noktasının arkasında iki ayrı açıda çizgide belirgin işaretlere göre hiza alıp aklınızda tutun). Bunları yapma fırsatınız olmadıysa çevrenizdeki yüzücüleri takip etmeye çalışın. Bir veya iki kişiyi değil daha çok sayıda kişiyi izlemeye çalışın, izlediğiniz tek kişi de sizin durumunuzda olabilir. Bunu da yapamıyorsanız doğrudan kıyıya yüzün, yaklaştıkça çıkış alanı daha netleşecektir.

Sorun: Yüzmenin sonunda ayağınız yere değer değmez bastınız ama suda koşmak çok zor ve yorucu.
Önlem: Yüzme sonunda kulaç atarken elleriniz yere değene kadar yüzmeye devam edin. Ondan sonra ayağa kalkın. Yüzmekten sıkılmış olsanız, kollarınız yorulmuş olsa bile suda koşmak çok gereksizdir.

Sorun: Yüzmeden çıktınız değişim alanında bisikletinizi uzun süre bulamıyorsunuz. Giderek siniriniz bozuluyor.
Önlem: Yarış öncesinde bisikletinizi ve diğer malzemelerinizi değişim alanına yerleştirirken alanı iyice analiz edin. Genellikle bir, iki veya üç sıra şeklinde yerleşim olur. Bisikletinizin yüzmeden çıkıp değişim alanına girişe göre hangi sırada ve aşağı yukarı hangi mesafede olduğunu iyice öğrenin. Sizinkinin çevresinde çok belirgin şekli veya rengi olan bisikletler varsa onlara da dikkat edin. Genellikle yarış numarasına göre bir sıralama olur ama buna güvenmeyin çünkü bazen karışık olabiliyor. Bisiklet asılacak askılar iki yönlü kullanıldığından hangi sırada olduğunu öğrendiğiniz gibi hangi yönden çıkaracağınızı da iyi düşünün. Birçok yarışta bisikletler seleden asılır. Örneğin, bisikletin üçüncü askı sırasında olduğunu anımsarsınız ama üçüncü sıranın hangi tarafında olduğunu karıştırabilirsiniz. Bunun için askı sırasını değil koridor sırasını aklınızda tutun.

Sorun: Değişim alanında bisikletinizi buldunuz ama hangi sandık/kutu sizin bilemediniz, kafanız karıştı. Elinizi attığınız ilk kutuda başka malzemeler var.
Önlem: Eşyalarınızı yerleştirdiğiniz kutuyu bisikletin hangi tarafına koyduğunuzu aklınıza kazıyın. Mümkünse bisikletin altına doğru iyice yanaştırın. Sizin olduğunu hızla anlayabileceğiniz bir malzemenizi görünür bir şekilde yerleştirin. Yüzme startı öncesi (girebiliyorsanız içeriden, giremiyorsanız dışarıdan) bisikletinize ve kutunuza son defa göz atın, bir başkası sonradan yerleşiminize müdahale etmiş olabilir.

Sorun: Bisiklet ayakkabısını çorapsız giyemiyorsunuz. Çorabı ıslak elle ıslak ayağa geçirmek sinir bozucu ve zaman kaybettirici.
Önlem: Bisiklet ayakkabısını (sprint ve olimpik triatlon için) çorapsız giymeye alışın. Daha uzun mesafeler ve alışamadığınız durumlar için çorabı yarış öncesi ayağınıza giyip rulo yaparak çıkartın. Böylece geri giyerken sadece parmakları içine sokup hızla ruloyu geri açarak çorabı ayağınıza geçirebilirsiniz.

Sorun: Bisiklet ayakkabısını giyerken başınız dönüyor, dengenizi sağlayamıyorsunuz:
Önlem: Yere oturun ve ayakkabıyı oturarak giyin. Uzun süreli yüzme ve belki de soğuk su dengenizi bozmuş olabilir. Bir süre sonra normale döneceksiniz. Bu süreyi yerde oturup dengeye ihtiyacınız olmadan ayakkabı giyerek geçirin.

Değişim alanı

Sorun: Bisiklet ayakkabısını giyerken çok zaman kaybediyorsunuz.
Önlem: Ayakkabıyı pedalda bırakıp bisiklete bindikten sonra giyinme antrenmanı yapın. Böylece bisiklet etabına başladıktan sonra bisikletle ilerlerken ayakkabılarınızı giyeceğinizden zaman kaybetmemiş olursunuz. Ayakkabıyı pedalda bıraktığınızda topuk kısmı ağır geleceğinden aşağı sarkar ve yerde sürünür. Bunu önlemek için de küçük bir paket lastiği ile bisiklete tutturun, nasılsa giyip pedal çevirmeye başladığınızda lastik kopacaktır, ama o zamana kadar ayakkabıyı düz tutar. Bu giyme şeklini antrenmanlarda bolca denemeden yarışta kullanmaya kalkmayın, büyük ihtimalle düşüp ayakkabı için harcayacağınızdan daha çok zaman kaybedersiniz.

Sorun: Ayakkabıyı giydiniz ama ayağa kalkar kalkmaz ayağınıza bir şeyler battı, çok rahatsız edici bir his. Bu şekilde bisiklette çok sıkıntı çekeceksiniz.
Önlem: Çorabınızı veya ayakkabınızı giymeden önce, yüzmeden çıktıktan sonra koşarken ayağınıza yapışan şeyleri temizlemeyi unutmayın. Büyük ihtimalle kum ve toprak olacaktır. Kurumuş bitkiler daha fenadır. Elinizle hızlıca ayağınızı temizleyin. Hatta kutuda küçük bir havlu ya da bez varsa daha çok işe yarayabilir. Ama bu işle çok zaman kaybetmemeye de dikkat etmelisiniz. Unutmayın yarış sürenize değişim alanında harcadığınız zaman da dâhil.

Sorun: Kaskınızı kutudan aldınız ne tarafı ön ne tarafı arka karıştırıyorsunuz. Ayrıca çene altı bağları birbirine karışmış, ıslak ellerle açamıyorsunuz.
Önlem: Yarış öncesi bisikletinizi selesinden astıktan sonra kaskınızı gidonun üzerine dikkatlice yerleştirin. Kaskı; a) iç kısmı aşağı gelecek şekilde, önü bisikletin selesine bakacak biçimde; b) iç kısmı yukarı gelecek şekilde ve önü bisikletin önüne bakacak biçimde gidona yerleştirin. Siz bisikletin tam önünde durup kaskı takacaksınız; her iki yerleştirme şeklinde de kaskı alıp olduğu gibi kafanıza yerleştirmeniz kolay olacaktır. Ama hangi yöntemi kullandığınızı unutmayın. En iyisi hep aynı yöntemi kullanın. Yerleştirirken bağları karışmayacak ve bisikletin bir yerine takılmayacak şekilde dikkatlice düzeltin.

Sorun: Bisikleti elinize aldığınızda lastiklerden birinin (veya ikisinin birden) inik olduğunu fark ettiniz, felaket.
Önlem: Değişim alanına eşyalarınızı bırakırken lastiklerinizi ve siboplarını son kez kontrol edin. Tam olarak şişirilmiş olduklarından ve siboplarının sağlam ve kapalı olduğundan emin olun. Alandan çıkmadan son bir kez daha kontrol edin.

Sorun: Ayakkabıyı giyip, kaskı takıp bisikleti aldınız ama hangi taraftan çıkacağınızı bilemiyorsunuz.
Önlem: Yarış öncesinde bisikletinizi ve diğer malzemelerinizi değişim alanına yerleştirirken alanı iyice analiz edin. Yüzmeden ne taraftan geleceğinizi, bisikleti aldıktan sonra ne taraftan çıkacağınızı iyice öğrenin. Bunu yapamadıysanız şu kuralı anımsayın; genellikle bisikletle çıkış yüzmeden girdiğiniz yönün tersine olur. Değişim alanından çıkışta yerde bir çizgi olur. Bisiklete o çizgiden önce binemezsiniz. O çizginin yerini ve çıkışa ne kadar mesafede olduğunu iyice belirleyin. Böylece erken veya geç binmemiş olursunuz.

Sorun: Değişim alanından çıkıp bisiklete bindiniz ama pedallar çok ağır, kilitleri takıp devam edemiyorsunuz.
Önlem: Bisikleti, kolaylıkla sürmeye başlayabileceğiniz bir viteste bırakın. Bu genellikle unutulan bir şeydir. Değişim alanına girerken bunu unuttuysanız bile bisikleti askıya astıktan sonra bunu yapın. Bunu binene kadar yapmamışsanız, paniğe kapılmadan tek ayağınızı pedala kilitleyip diğer ayağınızla yerden denge sağlayarak hemen uygun vitese geçirmeye çalışın.

Sorun: Bisiklette giderken dönüşleri bilmediğinizden kafanız karışıyor. Karşıdan gelenlerle burun buruna geliyorsunuz.
Önlem: Yarıştan önce toplantıda parkur tanıtımını iyi dinleyin. Doküman dağıtıldıysa harita ve krokileri iyi çalışın. İmkânınız varsa internet üzerinden haritaları kullanarak parkuru analiz etmeye çalışın. Bunları yapsanız da yapmasanız da yarıştan bir gün önce bisiklet parkurunda kısa bir antrenman yapın. Dönüşlere, tırmanışlara, inişlere ve diğer detaylara aşinalık kazanmaya çalışın.

Sorun: Bisiklet etabının sonuna yaklaşıyorsunuz ama tam da emin değilsiniz. Ayrıca değişim alanına nasıl girilecek bilmiyorsunuz, kafanız karıştı.
Önlem: Teknik toplantıda, internette veya dokümanlarda özellikle bisiklet parkurunun kaç turdan oluştuğunu ve bitişte değişim alanına ayrımın tam olarak nerede olduğunu iyi öğrenin ve muhakkak turları sayın. Kolunuzda ve bisikletinizde kilometre saati olsa da turları saymaya çalışın çünkü bazen mesafeler oynayabiliyor (örneğin; 4 km’lik turlardan oluşan 20km olması gereken bir etap 20 yerine 22 olarak ayarlandıysa eksik tur atmış olursunuz ve fark etmezsiniz). Turları sayın, her tura başlarken “şu tura başlıyorum” diye içinizden söyleyin. Tur boyunca “x. turdayım” diye düşünün. “Bir sonraki turum x. olacak” veya “bu bitince şu kadar tur kalacak” gibi şeyler düşünmeyin. Tüm rakamlar birbirine karışabilir. Bir şablon belirleyin ve ona sadık kalın. Bence en iyisi her tur boyunca “x. turdayım” diye düşünmek. Belki size komik gelecek ama adrenalin ve yorgunluk bu kadar basit bir şeyi karıştırmanıza neden olabiliyor. Bisiklet etabında turlar dönülürken etabı bitirenlerin değişim alanına ayrılacakları bir ayrım noktası vardır. Burayı yarıştan önce iyi öğrenin. Bunu yapmayı unuttuysanız kendi turlarınızı atarken diğer bisikletçilerin ayrıldıkları noktaya dikkat etmeye çalışın.

Değişim alanı

Sorun: Bisikletinizi yerleştirdiniz, kaskınızı çıkardınız bisiklet ayakkabısını çıkarmak ve koşu ayakkabınızı giymek çok zaman kaybettiriyor.
Önlem: Değişim alanına yaklaşırken ayakkabıyı gevşetip pedalda bırakarak ayaklarınızı içinden çıkarın. Değişim alanında bisikletten indiğinizde ayağınız çıplak halde olduğundan hızla koşu ayakkabısını giyebilirsiniz. Bu çıkarma şeklini antrenmanlarda bolca denemeden yarışta kullanmaya kalkmayın, düşersiniz. Koşu ayakkabısı için esnek (lastikten) ve boğumlu bağcıklardan alın. Bu tür bağcıklarla ayakkabıyı sıkılaştırmak çok hızlıdır.

Sorun: Koşu için hazırsınız ne tarafa koşacağınızı karıştırdınız.
Önlem: Yarış öncesi değişim alanı detaylarını iyi öğrenin. Her etapta nereden girip çıkacağınızı iyice anlayın. Genellikle değişim alanına hep aynı yönden girilip aksi yönden çıkılır. Yani yüzmeden çıkınca nereden girdiyseniz, bisikletten sonra da aynı yönde girersiniz. Bisiklete çıkarken ne yönde çıktıysanız koşu da o yönde başlar. En azından bunu anımsayın.

Önceki Yazı
Yorum bırakın

6 Yorum

 1. Eser SAHIN

   /  07/08/2013

  Sorun : Yüzmeden çıktınız değişim alanında bisikletinizi uzun süre bulamıyorsunuz. Giderek siniriniz bozuluyor.
  Onlem : Bisiklet ile gece surusu yaparken kullanilan fosforlu paca bantlari vardir. Bisikletin on tekerine bu banti yerlestirin. Tekerden cikarmasi da cok kolay olacagindan bisikleti bulmaniz acisindan faydali olacaktir. Bu bantlar yerine fosforlu ya da dikkat cekici bir renkte kucuk bir bez parcasida olabilir.

  Cevapla
 2. Onurkan

   /  08/08/2013

  Ne çekmişsin be abi!

  Cevapla
  • mertderman

    /  08/08/2013

   Hehe, hepsini yaşamadım 🙂 Bazıları okuduğum, duyduğum ya da olabileceğini tahmin ettiğim şeyler…

   Cevapla
 3. usta koşuda hiç mi sorun yok? Tecrübeli maratoncu olarak pas geçmişsin ama son kısma da soru çıkart biraz 🙂

  Cevapla
 4. Nermin Fenmen

   /  16/09/2013

  Çok faydalı olmuş, teşekkürler! Bir başka sitede yüzmeden çıkıp bisiklete gelene kadar ayağına yapışabilecek ot, kum vb’den kurtulmak için bisikletin yanına/altına minik bir leğen dolusu su ile yanına bir havlu öneriliyordu, hemen ayağını batır-çıkar, havluya bas, kurusun deniyordu.

  Cevapla
 5. Levent_K

   /  10/10/2014

  Bisiklet parkurunun kaç tur olduğunu öğrendikten sonra,1 turun kaç km olduğunu atacağınız turla çarpıp çıkış km’ nizi öğrenmenizde fayda var. Parkur uzun ya da kısa çıkabiliyor, o kafayla toplama çıkarma yapılamıyor. Tur sayısı unutulabiliyor.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: