Rudisha Adımları

David RudishaDavid Rudisha 800m’de olimpiyat şampiyonu ve dünya rekorunun (1:40:91) sahibi. Hatta ben de Koşu Gazetesi‘nde 800m ve onun hakkında bir yazı yazmıştım. Böyle zor bir mesafede bu kadar nefis sonuçlar elde etmenin olmazsa olmazı kusursuz bir koşu formu ve adım. Aşağıdaki videoda Rudisha’nın koşarken yavaş çekimde 3-5 adımını görebilirsiniz. Videoya ve altındaki açıklamalara Kinetic Revolution isimli sitede rastladım. Açıklamaları tam olarak çevirmedim ama anlatılanları Türkçe aktarmaya çalıştım. Video ise aslen Running Technique Tips isimli siteden, Brian Martin ve ekibine ait. Bu videoyu alttaki açıklamaları okuyarak birkaç kez izlemek bile kendi formunuzdaki bazı sorunları tespit edip düzeltmenize yardım edebilir. Bu mükemmelliğe ulaşmak ise nerdeyse imkansız :).

 

Dik bir duruş: Genelde yapılan belden veya kalçadan yukarısının öne eğilmesi yanlışından eser yok. Tam olarak dik bir duruş ve tüm vücut ile ileriye doğru eğilme konusunda tam bir örnek.
Kalça esnekliği: Adımın gerideki uç noktasında ve bacağın ileri atılışının ilk aşamasında kalçası süper esniyor. Bu esneme esnasında birçok koşucunun kalçası eğilirken (kalçanın sağ/sol ucunun aşağı/yukarı hareketi) Rudisha’da bu hiç olmuyor. Bunu da karın ve sırt (core) kaslarının sağlamlığı sağlıyor olmalı.
Minimal düşey hareket: Koşarken enerji kaybının nedenlerinden biri vücudun aşağı yukarı hareketidir. Videoda da görüleceği üzere Rudisha’da bu neredeyse sıfır. Başının üstüne dikkat ederseniz net bir şekilde algılayabiliyorsunuz.
Ayak tam dizin altında yere değiyor: Adımı çok uzun olmasına karşın dikkatli bakıldığında ayağı tam dizinin altında yere değiyor. Dikkatli bakılmazsa sanki ayağı çok önde yere değiyormuş gibi algılanıyor ama kesinlikle overstride (olması gerekenden uzun adım) yok.
Devasa adım uzunluğu: Overstride yapmadan çok uzun bir adım aralığı elde edebiliyor. Hızının da anahtar noktası bu.
Üst vücudu çok aktif: Koşu formu konusunda çokça göz ardı edilen bir konu da üst vücudun hareketidir. Videoda Rudisha’nın dirseklerinin her adım sırasında nasıl güçlü biçimde geriye çekildiğini ve bu hareketin omuzdan olduğunu görebiliyoruz. Sonra da kollar, üst vücudu çok çevirmeden aynı düzlemi izleyerek öne doğru geliyor.

Bir de fotoğraftan bakın…

David Rudisha

Yorum bırakın

3 Yorum

 1. Aytaç Direk

   /  12/07/2013

  Bu koşu formunu yarı maraton yada maratona uyarlamak pek kolay olmayabilir.

  Cevapla
 2. Hımm, bunları gördükçe çok antremanlı olmadığıma seviniyorum, henüz olmayan koşu tekniğimi değiştirmek daha kolay olacak gibi.

  Cevapla
 3. hasan saylık

   /  06/04/2017

  Ayak ucu ile koşmak bir çok sorunu çözüyor fakat belli bir temponun altına düşünce mecburen ayak tabanı ortası ile basmak zorunda kalıyorum çözüm yöntemi var mı yoksa doğal bir olay mı ?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: