Ölçümler konusuna devam: RunKeeper ve Nike+

İlk ölçümler başlıklı yazıda sadece basit, turları kaydedebilen kronometreli bir saatten söz etmiş ve daha teknolojik çözümlerden bahsedeceğim sözünü vermiştim. İşte bu yazıda onlardan ikisini ele alacağım.

RunKeeper

Bu teknolojik çözümlerden ilki bir iPhone uygulaması. Biliyorum ne kadar yaygın olsa da herkesin bir iPhone’u yok ama bu uygulama kendinden söz edilmesini hak ediyor.  Uygulamanın adı RunKeeper

RunKeeper çalışma kaydı örneği

RunKeeper çalışma kaydı örneği

RunKeeper iPhone’un GPS yeteneklerini kullanarak bir koşucunun (ve tabi bir bisikletçinin) ihtiyacı olabilecek birçok veriyi sağlayan uygulama. Nedir bu birçok veri? Mesafe, zaman, hız, tempo (pace), zaman, yakılan kalori miktarı, eğim ve harita üzerindeki rota. Koşu sırasında tüm bu verileri anlık olarak görebildiğiniz gibi çalışma sonrasında uygulamaya ait web sitesine de yükleyebiliyorsunuz (tabii bir hesap açmış olmanız şartıyla). Çalışmalarınızın tüm verisi, harita üzerinde işaretlenmiş rotası, eğim, hız vb. grafikleri içeren kayıtlar isterseniz herkese açık isterseniz ise size özel saklanıyor. Yani aslında bir önceki yazıda sözünü ettiğim DailyMile‘ın yaptığı kayıtları saklama işini üstlenen bir de web sitesi hizmeti de sunuyor uygulamanın geliştiricileri. Ve buraya kadar anlattığım tüm bunlar ücretsiz, evet çok şaşırtıcı ama öyle. Uygulamanın bir de paralı versiyonu var. Bu özelliklere ek olarak, çalışma sırasında sesli uyarı ve bilgilendirme mesajları, hazır ve sesle yönlendirmeli çalışma programları ve playlist uyumluluğu gibi gelişmiş özellikleri de barındıran bu versiyonun fiyatı 10 dolar. Web uygulamasının da paralı bir kısmı var; adı FitnessReports. Çalışma kayıtlarınızdan detaylı raporlar üretmeye yarayan bu kısmın detaylarını bilmiyorum. Çünkü ben hem iPhone uygulamasının hem de web uygulamasının ücretsiz olanlarını kullandım ve her ikisinden de çok memnun kaldım. İlk Ölçümler yazısında bahsettiğim Nike saatten sonra kullandığım araç RunKeeper oldu. Son altı aya kadar da sürekli kullandım. Vazgeçmemin tek nedeni kalp atım hızına ihtiyaç duymak oldu.

iPhone kullananların ilk soracağı şey büyük ihtimalle “RunKeeper’ı kullanırken müzik dinlenebiliyor mu” olacaktır, ki cevabı evet, dinleyebilirsiniz. Ama buradaki sorun şu, eğer çalışmanız uzunsa, hem GPS, hem RunKeeper uygulaması hem de müzikçaların kullanımı pili çalışmanın sonuna kadar tüketmiş olabiliyor. Tabi bu 3 saat veya daha uzun çalışmalar için geçerli ama akılda tutmakta fayda var.

RunKeeper geliştiriciler sosyal ağlarda çok etkinler, gerçekten kullanıcıları dinliyor ve onlarla sürekli iletişim halinde kalıyorlar. Bir fan kitlesi oluşturmayı başardılar.

Bitirmeden önce Apple fanatikliği yapıyormuş gibi algılanmamak için android tabanlı telefonlar için de benzer uygulamalar olduğunu söylemeliyim. Bunlar birinin adını vermeden de geçmeyeyim: CardioTrainer

Nike+

Başka bir ölçüm aracı/yöntemi de Nike+ (ve yanında iPod veya SportsWatch). Nike+ teknolojisi piezoelektrik bir akselerometreye dayanıyor. Biliyorum biraz fazla teknik bir terim oldu, kısaca açıklamaya çalışayım. Piezoelektrik malzemeler üzerilerine stres uygulandığında elektrik alanı veya elektriksel potansiyel üreten malzemelerdir. Piezoelektrik akselerometre ise malzemenin bu özelliğini kullanarak kişinin hızını, temposunu ve katettiği mesafeyi ölçen elektronik bir parça. Akselerometre sporcunun ayağının yerde ne kadar süre kaldığını, dolayısıyla duruyor mu, yürüyor mu yoksa koşuyor mu olduğunu algılayabiliyor. Sporcu ne kadar hızlı koşuyorsa ayağının yerde kaldığı süre o kadar azalıyor. Piezoelektrik malzeme o kadar hassas ve akselerometrenin işlemcisi o kadar detaylı çalışıyor ki çok yüksek bir hassasiyetler bu ölçümleri gerçekleştirebiliyor. Akselerometreye bağlı bir radyo vericisi sayesinde veriler bir iPod’a veya yine Nike’ın ürettiği SportsWatch’a aktarılıyor. Tabii Nike+, Nike’ın tüm ayakkabılarında kullanılamıyor. Akselerometrenin takılabileceği uygun modelleri almak gerekiyor.

Çalışma sonrasında verileri aktarabileceğiniz bir web uygulaması burada da mevcut. DailyMile ve RunKeeper web uygulamasının birçok özelliği Nike+ sitesinde de sağlanıyor.

Ben Nike+ teknolojisini kullanmadım, o yüzden kullanımına dair detaylar veya varsa sorunları hakkında yazamıyorum, sadece kullanabilir miyim diye araştırdığım zaman edindiğim bilgiler bunlar. Bitirirken Nike+’ın beğendiğim bir reklamını da paylaşmak isterim.

Yorum bırakın

1 Yorum

  1. Murat Can

     /  16/02/2010

    Nike+ hakkındaki yorumlarımı paylaşayım istedim. Ölçümleri, benim için ki anladığım kadarıyla bu kişiden kişiye değişiyor, gerçek mesafenin %5i kadar daha fazla. Bunu kalibre ederek iyileştiredebiliyorsunuz ama en azında Mac Uygulaması bu konuda biraz beceriksiz. İlk seferinde koşunuzu kalibre etmezseniz bir daha geri dönüp kalibre edemiyorsunuz. Gene programı bir iki kere kurmak zorunda kaldım. Koşunuz nikeplus’a yüklendiğinde de güzel bir grafik çıkarıyor size hızlandığınız yavaşladığınız yerleri görebiliyorsunuz. Koşucular için sosyal ağ olarak ise incelediğim kadarıyla dailymile kadar başarılı bir site değil. iyi koşular!

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: