Yolda Büyümek

Minik Gezgin - Yolda Büyümekİnci ve Soner Sarıhan’dan bahsettiğim ve “Pedalımda 5 Ülke” kitaplarını tanıttığım yazıda, o kitapta anlattıkları yolculuklarından sonra da bisiklet yolculukları yaptıklarından söz etmiş ve şöyle demiştim:

Sonra aralarına çocukları Tibet katılmış. Onları tanımayan ve bu satırları okuyan birçok insan “ee ondan sonra bitmiştir tabii bu seyahat işleri” diyecek belki ama onlar herkes gibi olmadıklarını ispatlarcasına Minik Gezgin olarak çağırdıkları Tibet ile birlikte, o daha 22 aylıkken orta Avrupa’da 3486 kilometrelik bir rotayı geçmişler. Genel bakış ile 2 yaşında bir çocukla başka bir şehre bile seyahat etmek çok zorken onlar ailece günlerini bisiklet üstünde gecelerini ise yıldızların altında çadırlarında geçirerek dünyaya bizden çok daha yakın olmayı başarmışlar.

İşte şimdi, İnci ve Soner (ve tabii Tibet) bu bahsi geçen yolculuklarının hikayesi ile karşımızdalar. “Minik Gezgin-Yolda Büyümek” ismini verdikleri kitabı okuduğunuzda çok seveceğinize eminim. Yaptıkları şeyin güzelliğinden, birçok insan için belki de imkansızlığından söz etmeyeceğim, çünkü onlar ve yaptıkları hakkında düşündüklerimi önceki yazımda dile getirmiştim. Asıl değinmek istediğim şey yolculuklarını ne kadar hoş ve çok yönlü anlattıkları.

Bir yandan küçük yaşta bir çocukla birlikte bisikletle seyahat etmenin inceliklerini sıralarken öte yandan çevre duyarlılığı ve doğaya saygının önemine ısrarla değinebilmişler. Yeni yerler keşfetmenin en güzel yolunun oraları yavaş yavaş, emek harcayarak, yaşayarak görmek olduğunu anlatırken fark ettirmeden çocuk büyütmek hakkında ebeveynlere ipuçları vermişler. Rahat evlerinde bile bebek uyutmak, yemek yedirmek, birlikte bir şeyler yapmak konusunda zorlanan ebeveynlere gün boyu pedal çevrilen bir yolculukta dahi iki yaşından küçük bir bebekle nasıl güzel zaman geçirilebileceğini gösterirken, gördükleri, ziyaret ettikleri yerler hakkında detaylı bilgiler verebilmişler.

Minik Gezgin Tibet

Minik Gezgin Tibet

Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Slovakya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti topraklarında 54 gün ve 3486 km boyunca bisikletle ilerleyen aile yaşadıkları maceraları oğulları Tibet’in ağzından kaleme almış. Minik Gezgin‘in macera dolu bisiklet tatilinin günlüğünü okurken sürekli gülümsediğinizi ve her küçük hikaye sonunda kitabı bir süre kapatıp düşüncelere daldığınızı fark edeceksiniz. Planlama, organizasyon, bisikletle seyahat, doğaya saygı, çevre duyarlılığı, insanlara ulaşabilme, ebeveynlik, maceraperestlik ve daha birçok konuda örnek alınacak insanlar olan Sarıhan ailesi yazarlıkta da ne kadar başarılı olabildiklerini bu kitaplarıyla bir kez daha ortaya koymuşlar.

Her yaşa hitap eden bir kitap, bu yüzden gençlere, çocuklara hediye edin, kendiniz okuyun, çevrenizdekilere okutun. Size teşekkür edeceklerine eminim. Ben de Soner, İnci ve Tibet’e bu güzel kitap için teşekkür ederim.

Yorum bırakın

1 Yorum

  1. Dogan

     /  22/04/2015

    Bu yaziyi okuduktan sonra, hemen kitabin siparisini verdim bilgilendirme icin cok tesekkurler.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: