Saucony Kinvara 3 İncelemesi

Kinvara 3Kendime yeni koşu ayakkabıları almak için Avrasya Maratonu’nun geçmesini beklemiştim. 2013 yılında koşulacak Geyik Koşuları‘na ve İznik Ultra‘ya katılacağım için muhakkak bir patika ayakkabısı edinmem gerekiyordu. Ayrıca patika dışı kullandığım tüm ayakkabılarım da belirli bir kilometreye ulaştığından bir de asfalt ve piste yönelik bir ayakkabı almayı planlamıştım. İkisini birden almak için aralık ayında, sonradan Outrunner mağazasını açan Selçuk’un önceki mağazasına gittim. Aldığım patika ayakkabısı ile ilgili bir yazı da yazacağım ama bu yazının konusu o gün aldığım ve 2-3 aydır kullandığım Kinvara 3. Hazır Kinvara 4’ün de mayıs başında piyasaya çıkacağı duyurulmuşken çok geç kalmadan bu incelemeyi yayınlamam gerek.

Daha önce Kinvara serisinin ilk modelini kullanmıştım. O ayakkabı 4mm topuk farkı ve iyi yastıklaması ile minimalist yaklaşıma geçiş için çok güzel bir boşluğu doldurmuştu. Koşucu hem yüksek topuk farkından kurtuluyor hem de yastıklamadan vazgeçmek zorunda kalmıyordu. Düzeltici (stability) kısımları olmayan neutral bir ayakkabıydı. Bu özellikleri versiyonu değişse de devam etti. Kinvara 3, serinin neredeyse tüm güzel özelliklerini taşımaya devam ediyor. O nedenle önceki modellere odaklanmadan sadece son versiyona değineceğim.

Kinvara 3

Kinvara 3, oldukça hafif bir ayakkabı; 43 numara erkek modeli 224 gr. Ayakkabının üst kısmı çorap gibi tamamen esnek bir yapıda. Normal koşu ayakkabılarında rastlanan sert ve ayakkabıya şekil veren yapılara sahip değil. Üst kısım iki katmandan oluşuyor. Alttaki katman serinin önceki ayakkabılarında da olduğu gibi alışılmadık desene sahip bir ağ. Onun üstünde de daha sertçe ama çok ince bir kaplama var (FlexiFilm adını vermişler) . Üstteki katman şeffaf olduğundan alttaki ağ rahatça görülüyor. Bu görünüm alışılmadık olsa da ayakkabıyı (bence) çekici kılıyor. Üçüncü versiyonun üst görünümü tasarım açısından öncekilere göre çok daha şık. Ayrıca üst katmanın deseni burun kısmında yanlamasına olduğundan bence parmakları daha fazla rahat bırakıyor. Fastwitch 5‘in üst deseninin burun kısmında dikey çizgiler vardı ve ayağın ucu büküldükçe bu desenler içeri kıvrılıp başparmağıma baskı yapıyordu. Yatay desende bu sıkıntıyı hiç hissetmedim. Kinvaraların üst kısımları ile ilgili çokça duyduğum benimse yaşamadığım en önemli sıkıntı dayanıklılığı. Çorap gibi ince ve sarmalayan yapısını sağlamak için incecik yapılan bu parçanın çok kolay yıprandığı söyleniyor. Ben bunu yaşayanların ayakkabıyı hedef zemininden farklı yerlerde ve çok fazla kilometre kullandıklarından şüpheleniyorum. Ben tamamen asfaltta, pistte ve halı parkurda kullandığımdan bu sıkıntıya şahit olmadım. Bir de tüm koşu ayakkabıları için geçerli olan iyi bakıma normalden daha fazla muhtaçlar. Güneş altında fazla kalmak gibi şeylerden hızla etkilenebilecek bir yapıdalar. Dolayısıyla doğru kullanımla uzun süre kullanılabilir olduğunu düşünüyorum.

Bence Kinvara 3’ü seleflerinden ayıran en önemli özelliği burun kısmının daha genişçe olması. İlk modeli parmaklarımı sıkıştıran, öne doğru fazlasıyla daralan bir yapıya sahipti. Eğer siz de parmakların biraz daha rahat ettiği kesimlerle rahat ediyorsanız bu modeli seveceksiniz. Ayakkabının dili de üst kısmın tamamı gibi ince ve tamamen esnek. Çok hoşuma gitmeyen bir şey ise ipleri. Çok uzun zamandır koşarken en çok bağcığı açılan ayakkabım unvanını şimdiden kazandı. Açılmasını zorlaştıran doğru bağlama yöntemini kullansam da yapısından ötürü bağcıklarda açılma sorunu yaşıyorum. Üst kısım hakkında söyleyeceğim son şey ayağı hem çok iyi hem de hiç hissettirmeden sarıyor olduğu. Dolayısıyla ayağınızda ayakkabı olduğunu hissetmiyorsunuz bile. Daha geleneksel ayakkabılara alışık ayaklar içinse bu neredeyse sıfır kontrollü üst kısım biraz yorucu olabilir.

Kinvara 2 ve 3 tabanları

Tabandaki değişiklikler

İç tabanı topuğu net biçimde sarıyor. Ölçmedim ama topuk farkına bir etkisi olmayacak şekilde tasarlanmış gibi. Ayrıca iç tabanın topuk kısmı hafızalı köpükten üretilmiş böylece ayakkabı giyenin ayağına tam oturuyor. Orta taban ise yastıklama kabiliyeti yüksek olsun diye EVA’dan üretilmiş. EVA yani Ethylene Vinyl Acetate plastik veya kauçuk değil köpüktür. İçindeki milyonlarca hava kabarcığı ile hem hafiflik hem de zıplatıcı özelliğe sahiptir. Ama yine aynı yapısından dolayı da kolay yıpranır ve özelliğini yitirir. Kinvara 3’ün yastıklaması ve hafifliği bu orta tabanından geliyor. Dayanıklılığını sağlamak içi ise topukta ve burunda dış taban eklemesinmiş. Önceki modellerden alınan geri bildirimler doğrultusunda dış tabanın miktarında ve yerleşiminde ufak değişiklikler yapılmış. Dış tabanda kullanılan karbon kauçuk oldukça dayanıklı bir malzeme. Ayrıca topuğun ayağın dışa bakan kısmındaki kesimine kavisler eklenerek topuk vuranlar için rahatsızlığı azaltmaya çalışmışlar. Taban kalınlığı topukta 22mm, burunda ise 18mm. Yani 4mm topuk farkına sahip.

Kinvara 3

Özetle, Kinvara 3 ile (alışkın koşucular) asfaltta veya pistte maratona kadar herhangi bir mesafede herhangi bir hızda koşabilir. Hafifliği ve 4mm topuk farkı ile geleneksel ayakkabılardan farklı bir noktaya yerleşip burun veya orta taban basanları kucaklarken bir yandan da yeterli yastıklaması ve tasarımı değişmiş dış taban topuğu ile minimalizme geçiş için geleneksel ayakkabı kullanıcılarına ve topuk basanlara göz kırpıyor. Ben ayağımı tam olarak sarması ve bastığımda kavramasını çok sevdim. Hafifliği ve çok da sert olmayan tabanı ile beni çok yormadığını gördüm. Keşke daha iyi olsaydı dediğim tek yanı bağcıkları. Onları da belki değiştiririm. 🙂

Sonraki Yazı
Yorum bırakın

8 Yorum

 1. Emin

   /  25/09/2013

  Mert bey yazınız için teşekkürler, ben 9-10 km koşuyorum (tartan pistte).Saucony kinvara 4 almayı düşünüyorum.İzmirde bulamadığımdan interneten alacağım. Ayaklarım 43 numara, alacağım ürünün 43 ve 44 numarası var hangisini tercih etmeliyim.

  Cevapla
 2. murat

   /  06/05/2014

  mert bey merhaba, kinvara modelini düşünüyorum bende bir süredir, minimal koşuyu yavaş yavaş kavramaya çalışan biri olarak bu ayakkabıyı bana tavsiye eder misiniz, yoksa minimale geçiş için başka bir öneriniz var mıdır?

  Cevapla
  • mertderman

    /  06/05/2014

   Kimseye ayakkabı önermemeye gayret ediyorum. Ama Kinvara modeli bu geçişi düşünenlere yönelik tasarlanmış zaten. O nedenle, deneyebilirsiniz sanki…

   Cevapla
 1. İznikUltra 2013 | Ritim
 2. Saucony Virrata İncelemesi | Ritim
 3. Her Güne Bir Yarı Maraton | Ritim
 4. On Cloudsurfer | Ritim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: