Tempo Ekibi

Runner's World tempo ekibi

Runner’s World tempo ekibi

Yarımaraton veya maratonu ilk defa koşanların birçoğunun ilk hedefi yarışı tamamlamaktır. Bir veya birkaç yarış sonra artık yarış sürelerini kısaltamaya odaklanırlar. İşte bu aşamada yarışı hangi tempo ile koşacaklarına karar vermeleri gerekir. Bu kararda onlara yardımcı olacak çok sayıda araç vardır. Öncelikle, hazırlıklarını bir programa göre yürüttülerse büyük olasılıkla o programın öngördüğü bir yarış süresi/temposu vardır. Bir program izlemedilerse veya programlarında böyle bir bilgi yoksa daha önce koştukları farklı mesafede yarışların sonuçlarını veya antrenman sırasındaki deneme koşularını kullanarak hedef belirlemeye yarayan araçlar kullanırlar. Bunlara Running For Fittness’ın yarış tahmin sayfası veya McMillan yarış hesaplayıcısı örnek verilebilir.

Yarışı hangi sürede dolayısıyla hangi tempo (pace) ile koşacağına karar veren koşucunun önündeki bir sonraki işi yarış sırasında doğru tempoda koştuğundan emin olmanın bir yolunu bulmaktır. Bunu yapmanın en kolay yolu gelişen teknoloji sayesinde oldukça ucuzlayan GPS destekli saatler veya telefonlar kullanmaktır. Hatta eğer yarış parkurunda sık aralıklarla mesafe bilgisi veren tabelalar varsa GPS desteğine bile ihtiyaç duymadan kronometreli bir saat ve biraz hesaplamayla da bu iş yapılabilir. GPS destekli aracı olmayan veya yarış sırasında kronometre takip etmek istemeyen, takip edemeyen ama bir yarış hedefi olan koşucular için en pratik çözüm ise tempo ekiplerini takip etmektir. Peki nedir bu tempo ekipleri?

Tempo ekipleri, yarışı önceden belirlenen özel zamanlarda bitirecek ve tüm yarışı sabit bir tempoda/hızda koşacak özel koşuculardan oluşur. Artık birçok yarışta yarış organizatörleri ve/veya sponsorları tempo ekipleri kullanmaktadır. Bu koşuculara özel kıyafetler giydirilerek yarışmacılardan ayırt edilmeleri sağlanır. Ya üstlerindeki tişörtte/şapkada ya da ellerinde tuttukları tabelada/balonda yarış süreleri veya tempoları (pace) yazar. Tempo koşucuları için zaman belirlenirken koşulacak yarışın sıkça hedeflenen bazı bitiş süreleri kullanılır. Yarımaraton için 1:29, 1:39 veya 1:59 gibi, maraton için ise 3:30, 3:45, 3:59 gibi kritik süreler seçilir. Kaç tempo koşucusu olacağı veya hangi sürelerde koşacaklar tamamen organizatörün kararına bağlıdır. Genellikle deneyimli koşuculardan seçilen tempo ekipleri en iyi derecelerinin altında hedef sürelere atanırlar. Böylece diğer koşucuları, zorlanmadan hedeflerine ulaştırırlar. Tempo koşucuları her ne kadar deneyimli olsalar da muhakkak GPS destekli bir cihaz ile koşularını izlerler. Çoğunlukla yarışı başından itibaren sonuna kadar aynı tempoda koşarlar. Engebeli parkurlarda sürekli aynı tempoyu tutturmak hem zor hem de yanlış olduğundan belirli mesafe aralıklarında (örneğin 5km veya 10km) ortalamalarını sabit tutmaya gayret ederler.

Eymir Gölü New Balance Yarımaratonu tempo ekibi

Ülkemizde düzenlenen yarışlarda da artık yavaş yavaş tempo ekipleri kullanılmaya başlandı. Benim bildiğim kadarıyla bunu ilk yapan organizasyon Yarış Takvimi oldu (yanılıyorsam lütfen düzeltin). Bu hafta sonu Eymir’de yine Yarış Takvimi tarafından düzenlenen bir yarımaraton koşulacak. Bu yarışta da tempo ekibi yani tempo koşucuları olacak. Bu yarışta 1:34, 1:39, 1:44, 1:49, 1:59 hedeflerini koşacak 5 tempo koşucusu var (karşılık gelen paceler 4:28, 4:42, 4:56, 5:11, 5:39 dk/km). Ben de artık tempo koşuculuğu yapacak kadar deneyim kazandığımı düşünerek önerilen 1:39 tempo koşuculuğunu kabul ettim. Böyle bir görevi ilk kez yerine getireceğim. Ama kendi adıma koştuğum yarışlarda tempo tutmak konusunda gösterdiğim takıntılı yaklaşımdan dolayı bir sorun olmayacağını düşünüyorum. Yarımaraton en iyi derecem 1:31. Yakın bir zamanda 1:30 altında bir yarımaraton bitirmeye odaklı olarak çalışıyorum. O yüzden 1:39 hedefinin beni çok zorlamayacağını düşünüyorum. Umarım bir terslik olmadan görevi başarı ile yerine getirebilirim. Ülkemizde koşu yarışlarına katılım çok fazla olmadığından geçmiş bazı yarışlarda tempo koşucularını izleyen koşucu kalmadığı durumlar olduğunu duydum. Umarım bu yarışta hedefi 1:40’ın altında yarış koşmak olan bir grup koşucu olur. Birilerinin hedeflerine ulaşmalarında küçük de olsa bir katkım olması beni çok mutlu eder.

Önceki Yazı
Yorum bırakın

7 Yorum

 1. Tekrardan tebrikler hocam. Keyifli bir koşu diliyorum hepinize.

  Cevapla
 2. Ercan Gürses

   /  12/09/2012

  Ben 1:40 altı koşma hedefi koydum kendime, onun için kesinlikle bana faydalı olacaktır. Teşekkürler

  Cevapla
 3. Tolga

   /  21/09/2012

  Tempo koşucuları ile ilkin Bozcada’da karşılaşmıştım ve yarışı çok kolaylaştırdığını düşünmüştüm. Eymir’de ise Galip’in arkasına takılıp süre hesaplaması yapmadan sorunsuz bir yarış çıkarmayı hesaplamıştım ve başarabildim.
  1:44 pace(Galip) sadece kendi adına farklı bir strateji hesapladı ve ilk turu ikinci turdan 2 dk daha uzun zamanda döndü. İkinci turun ilk tura göre aslında olması gereken 1:44 pace’inden biraz daha hızlı koşulması özellikle yanlış hatırlamıyorsam 16.-17. Km’lerden sonra takip eden kişilerin kopmasına neden oldu. Aslında belki de kişiler kendi hedeflerini iyi bilemediği için çok statik olmasını bekledikleri pace’e yarış heyecenı ile adapte olamadılar.
  Bu uygulamanın oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum.
  Tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

  Cevapla
 1. Eymir Yarı Maratonu Koşuldu « Ritim
 2. Nasıl daha uzun mesafeler yüzmeye başladım? « Ritim
 3. New Balance Minimus Trail 10 « Ritim
 4. 2012 özeti ve 2013′e bakış « Ritim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: