1. Bozcaada Yarımaratonu & 10K Koşusu

Bozcaada yarımaratonu ve 10K koşusuBu haftasonu, 14 Mayıs 2011’de, Yarış Takvimi Platformu’nun düzenlediği 1. Bozcaada Yarımaratonu & 10K Koşusu koşulacak. Bozcaada Belediyesi ve Bozcaada Kaymakamlığı’nın da katkılarıyla New Balance’ın ana sponsorluğunda Yarış Takvimi tarafından düzenlenen bu yarış Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) ve Uluslararası Maraton Yarışları Birliği’nin (AIMS) 2011 takviminde yer alıyor.

Yarışı organize eden Yarış Takvimi Platformu tamamen gönüllülerin çabalarıyla faaliyet gösteren bir oluşum. Başta Zeynel Alhan ve sitede adları listelenmiş kişiler olmak üzere tamamen kendini atletizm sevgisine adamış kişilerden oluşan Yarış Takvimi, çoğunlukla uzun mesafe yol koşuları olmak üzere, duatlon ve triatlon yarışları organize ediyor. 2009’un Mayıs ayında düzenledikleri ve 22 kişinin katıldığı ilk yarıştan sonra, 2010 yılı sonuna kadar geçen bir buçuk yılda toplam 8 koşu, 1 triatlon, 1 de duatlon yarışı organize etmişler. Yarışlarına katılım her seferinde biraz daha artıyor ve son 3 yarışa 300 kişinin üzerinde koşucu katılmış. Başlarda Riva özelinde gibi görünen yarış organizasyonları yavaş yavaş ülkenin farklı bölgelerine taşınacak gibi görünüyor. 2011 Kasım ayında Şanlıurfa’da 10k yol yarışı planladıklarını biliyorum. Ben de 2010 Kasım’ında düzenlenen 7. Riva 10K yol koşusuna katılmış ve bu platform ile tanışma fırsatı bulmuştum. Oldukça düzenli bir organizasyondu ve çip dışında bir eksiklik hissetmemiştim.

14 Mayıs’ta, Yarış Takvimi sayesinde Bozcaada gibi güzel bir yerde çok güzel olacağını düşündüğüm bir parkurda yarımaraton koşacağız. Adaya ulaşım, konaklanabilecek yerler, ödüller ve yarış hakkında detaylı bilgiye siteden ulaşabilirsiniz. Ekip parkuru tanıtmak için güzel bir video da hazırlamış. Sitede anlatılanları ve videodaki parkuru görünce siz de bu koşuda yer almak isteyeceksiniz. Henüz geç kalmış sayılmazsınız, kayıtlar 13 Mayıs’a kadar devam edecek. Hatta yarış günü de gelip kayıt olmak mümkün.

Yarış bir çok organizasyondan farklı olarak cumartesi günü koşulacak. Yine bir çok yarışın aksine sabah 9 veya 10’da değil öğleden sonra 14:00’de start alacak. Bu organizasyonu ülkemizde yapılan diğer yarışlardan ayıran bir başka yenilik de, yurtdışı organizasyonlarda görmeye alıştığımız tempo koşucularına (pacer) yer verilecek olması. Pacerlar, belirli bir sürede yarışı bitirmek isteyen ancak kendi temposunu ayarlamakta zorlanan yarışçılar için sürekli aynı tempoda koşan ve belirlenmiş bir hedef sürede yarışı tamamlayan görevli koşuculardır. Bozcaada yarımaratonunda 1:34, 1:39, 1:44, 1:49 ve 1:59 hedef süreleri için 5 pacer koşacak. Yarışta elektronik zamanlama (ChampionChip) sistemi de kullanılacak.

Ben de sitede yer alan katılımcı listesinin 9 mayıs tarihli halinden birkaç istatistik çıkardım. Yarış gününe kadar değişecektir ancak katılım hakkında biraz fikir verecektir.

430 koşucu: 305 Erkek – 125 Kadın
212 yarımaraton – 215 10k (3 kişinin yarış tipi belirsiz)

Yaşlar (4 kişinin yaşı yok)
30 altı > 49 kişi
30 – 35 > 74 kişi
35 – 40 > 75 kişi
40 – 45 > 74 kişi
45 – 50 > 62 kişi
50 – 60 > 76 kişi
60 – 70 > 12 kişi
70 üstü > 4 kişi

Şehirler
İstanbul: 294 kişi, İzmir: 28 kişi, Ankara: 19 kişi, Diğer: 89 kişi

Siz de koşuyorsanız ve güzel bir parkurda 500’e yakın atletizmsever ile birlikte bir haftasonu geçirmek isterseniz bu haftasonu Bozcaada’da olmalısınız.

Bozcaada Yarımaratonu ve 10K Koşusu - Poster

Yorum bırakın

1 Yorum

  1. Bozcaada Yarı Maratonu ve 10K Koşusu Koşuldu « Ritim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: