Koşarken Öğrendiklerim Söyleşisi Gerçekleşti

Koşarken ÖğrendiklerimDaha önce sözünü ettiğim söyleyişiyi, 6 Ekim 2012 Cumartesi günü saat 14:00’de Mülkiyeliler Birliği Seminer Salonu’nda gerçekleştirdik. Aslında salon böyle bir sunum için çok uygun olmasa da bence başarılı geçti. Şehrin en kalabalık sokaklarının köşesinde, tam da bir gösterinin yapıldığı yerde, çok aydınlık ve geniş bir mekândı salon. Gider gitmez sunum için hazırlık yapmaya başladım. Masa ve sandalyeleri düzeltme, perdeyi hazırlama, sunum cihazını çalıştırma gibi işlerin zaman alacağını bildiğimden biraz erken gitmiştim. Hazırlıkları tamamlayıp saat 14:00’dü beklemeye başladık. İzlemeye geleceklerin sayısı konusunda bir beklentim yoktu, 10-15 kişi gelse çok iyi diye düşünmüştüm. Söyleşi saati geldiğinde salonda 20 kişi civarında dinleyici olmuştu.

Aslında bu söyleşiyi yapmak konusunda AdımAdım Ankara’daki arkadaşlar bana fikrini sunduğunda önce biraz tereddüt etmiştim. Ben kimdim de böyle bir sunum yapacaktım. Çünkü ne koşu hakkında bir uzmanım ne bir antrenör ne de bir koç. Durumu epey sorguladım. Sonra şöyle düşündüm, “aslında koşan herkes benim yerimde olabilir”. Hepimizin koşmakla ilgili hikâyeleri ve deneyimleri var (bazılarımızın hayalleri de). Bunları paylaşarak güzel bir şey yapmış oluruz. “Neden ilk paylaşan ben olmayayım” dedim ve kabul ettim.

Sunum öncesi hazırlık

Benim anlatımım yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Konuşurken dinlemeye gelenlerden hiç kimsenin sıkılmadığını, hiç kimsenin dikkatinin dağılmadığını gözlemledim. Bu da hazırlığımın fena olmadığını ve insanların en azından dinlemekten keyif aldıklarını gösteriyordu. Belki bazılarının bildikleri şeyleri tekrar dile getirdim ya da bazılarının hiç ilgisini çekmeyen konulara değindim ama neyse ki kimseyi sıkmadan anlatacaklarımı tamamladım. Konuşmanın sonunda biraz da soru cevap şeklinde söyleştik. Bildiklerimi yanıtladım, benim bilmediklerimi insanlar kendi aralarında tartıştılar. Bu da yaklaşık yarım saat kadar sürdü. Özetle toplamda 2 saat koşu hakkında sohbet etmiş olduk.

Sunumdan bir görüntü

Midikloryan testi görüntüsü eşliğinde VO2Max konusundan söz ediyorum

Konuşmayı GoPro kamera ile kaydettim. Ne yazık ki son iki slayta pili yetmemiş. Ses konusunda da sıkıntılar var. Videolar üzerinde biraz çalıştıktan sonra nasıl değerlendirebilirim biraz düşüneceğim. Konuşmama eşlik etsin diye hazırladığım sunum sadece konulara ilgi toplayacak ya da bilgi verecek fotoğraf, grafik ve illüstrasyonlar içerdiğinden sadece sunumu bir yerde paylaşmak da çok anlamlı değil. Söyleşinin başlığı “Koşarken Öğrendiklerim” idi. Sunum için hazırlanırken daha önceden bu blogda yazdığım yazıları karıştırdım. Sonra fark ettim ki aslında (özellikle ilk) yazılardan bazılarını belirli bir sırayla kısa bir liste haline getirsem ve onların bir özeti şeklinde konuşsam çok iyi olacaktı. Bu çalışmayı yaparken blogda da yeni bir sayfa oluşmuş oldu. Dolayısı ile konuşmamın içeriğini merak edenler “Yeni Koşu” sayfasında listelediğim yazılara sırasıyla göz atabilirler.

Umarım gelip dinleyenler de en az benim kadar keyif almışlardır. Daha sonra bu söyleşi yinelenir mi ya da yenileri olur mu şu an bilmiyorum. Bekleyip göreceğiz. Olursa muhakkak buradan duyuracağım.

Not: Konuşma sırasında bazı web sitelerinden söz ettim. Not alamayanlar olmuş. Aslında yukarıda da bahsettiğim gibi, şu sayfadaki yazılardan bu sitelerin adreslerine ulaşılabilir. Ama ben aklıma gelenleri aşağıya yazıyorum.

 • Detaylı ayakkabı verileri için kullandığım site.
 • Bazı koşu verileri ve bunlarla ilgili hesaplamalar için kullandığım site
 • Başlangıç programları da içeren Hal Higdon’ın antrenman programı sayfası.
Yorum bırakın

4 Yorum

 1. Ali Ruhi

   /  19/10/2012

  Bu tekrarlanırsa İstanbul’da tekrarlansın 🙂

  Cevapla
 2. bahadir tuncay

   /  21/10/2012

  cok acaip aktif bir adamsin… hayranim enerjine valla.

  Cevapla
 1. Hamlama ve Laktik Asit İlişkisi « Ritim
 2. 2012 özeti ve 2013′e bakış « Ritim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: